Aktualny czas: 21-01-2018, 18:24 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Picie w biznesklasie
19-10-2012, 11:19
Picie w biznesklasie
Właśnie trafiła do księgarni poruszająca książka Caroline Knapp Picie. Opowieść o miłości, która w USA przez wiele tygodni była bestsellerem według New York Timesa. Jest to poruszająca i wstrząsająca opowieść o związku uczuciowym, w którym namiętność, pożądanie i zmysłowa rozkosz, okupione są upokorzeniami, samotnością i ciągłym lękiem. Partnerem w tej relacji nie jest drugi człowiek, ale alkohol. Caroline obnaża to, co czują tysiące kobiet, również takich, których nikt nie podejrzewa o alkoholizm, ponieważ mają dobrą pracę i odnoszą w niej sukcesy, są poważane w swoim środowisku, zajmują prestiżowe stanowiska i nie mają nic wspólnego ze stereotypowym wyobrażeniem osoby uzależnionej.
Autorka to mądra, zdolna i atrakcyjna kobieta – po 20 latach związku rozstała się z alkoholem. Szczerze, nie oszczędzając siebie, rozprawia się z tabu kobiecego alkoholizmu
Wydanie książki to pierwsza odsłona kampanii społecznej Alcosfery. Picie w biznesklasie. Komentujcie książkę i akcję, opowiadajcie swoje historie.
Myślicie, że kampania pomoże przełamać tabu i stereotypowe wyobrażenie alkoholika?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-10-2012, 15:24
RE: Picie w biznesklasie
Nie sądzę, żeby ta kampania pomogła przełamać tabu, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Trzeba wielu lat i wielu działań, żeby uzmysłowić ludziom, że alkoholizm to choroba. Nikt, kto nie miał do czynienia z alkoholizmem, nie jest w stanie wyobrazić sobie tego. Że można jednocześnie kochać i nienawidzić tę samą osobę. Ja to przeżyłam - mój tata był ... może nie alkoholikiem, ale pijakiem. Pamiętam, że zawsze kiedy spóźniał się z pracy, wyglądałam z mamą przez okno. I już z daleka widziałyśmy i wiedziałyśmy, czy wraca trzeźwy, czy pijany. I pamiętam, jak żąłodek ściskał mi się w supełek. Mój ojciec nigdy mnie nie uderzył, ani nikogo z rodziny, ale awantury były straszne. Bo mama nie odpuszczała. Może, gdyby potrafiła z nim rozmawiać o tym, może udałoby się go przekopnać do podjęcia jakiś radykalnych kroków...
Do tej pory nie znoszę alkoholu i z trudem toleruję, że mój mąż i dzieciaki + zięć ubóstwiają piwo. Ja sama prawie nie tykam napojów, które mają procenty, a jeśli już - to wypijam jednego drinka i przerywam natychmiast, kiedy tylko poczuję szum w głowie. A po przejściach w domu rodzinnym uczciwie mówię, że nie potrafiłabym być z alkoholikiem i nie potrafiłabym stać przy jego boku i wspierać leczenie.
19-10-2012, 17:01
Nie sądzę czy jakiekolwiek książki dadzą radę przełamać tabu. Mam w rodzinie osobę która pije, nie dzień w dzień, ale łapie loty, tak na dwa tygodnie co trzy - cztery miesiące. I upija się wtedy na trupa. A prawie wszyscy w rodzinie udają że nic nie widzą, nic nie słyszą i czekają kiedy minie. Gdy próbowałam coś robić zostałam taktownie sprowadzona na ziemię. Bo po pierwsze co ludzie powiedzą, a po drugie nie interesuj się to w końcu nasza matka i nasze sprawy.
19-10-2012, 19:01
Dokładnie tak jest. Niech się dzieje źle, ale niech nikt o tym nie wie i nikt się nie wtrąca. To trochę pokrętnie zrozumiane anglelskie "Mój dom, moja twierdza".
20-10-2012, 12:32
Tak tylko że po pewnym czasie takie podejście potrafi się zemścić. Z resztą u nas wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, i choćby człowiek chciał coś ukryć to i tak sąsiedzi zaraz o tym plotkują.
Ludzie częściej nie reagują z własnego wygodnictwa, po prostu lepiej sobie odpuścić. Ostatnio mało na chodniku nie wdepnęłam w faceta, który upaprany zaprawą z pędzlem w dłoni, tuląc do siebie flaszeczkę spał na jednym z naszych miejskich chodników. Jak wezwałam karetkę to sanitariusze patrzyli na mnie jak na wariatkę. No bo kto takimi się przejmuje? Pewnie lepiej przejść.
25-10-2012, 17:11
Basiu: może chciałabyś opisać swoje doświadczenia - oczywiście anonimowo?
Myślę, że wiele osób jest w podobnej sytuacji i mogłoby im to pomóc.
Zapraszam Cię na stronę kampanii – alcosfery.org, gdzie w zakładce „Listy do Alco” znajdziesz przesłane nam już przez innych listy. Myślę, że każda historia jest warta tego, żeby ją opowiedzieć - ma szansę pomóc innym (zatrzymać się na chwilę, pomyśleć, zrobić krok do przodu). Zachęcam, choć oczywiście decyzja leży po Twojej stronie! Smile

L.Wiech: sama książka może nie miałaby szans przełamania tabu, dlatego jest ona tylko jednym z elementów kampanii Alcosfery. Picie w biznesklasie. Od czegoś trzeba jednak zacząć, wierzymy, że ta kampania jest potrzebna i należy w końcu otworzyć pole do dyskusji o problemie, choć oczywiście zgadzamy się, że muszą to być działania długofalowe (taki właśnie charakter ma akcja). Zachęcam do śledzenia jej przebiegu na naszej stronie internetowej alcosfery.org i facebooku!
26-10-2012, 10:07
Aniu, w moim domu picie nie miało nic wspólnego z bisnesklasą. Poza tym problem nigdy nie został rozwiązany. Był i istniał do śmierci taty. A w dodatku - było to lata temu, kiedy jeszcze alkoholizmu nie traktowano jako choroby czy nawet zgrożenia społecznego. Myślę, że w tej chwili jest większa świadomość i że znajdzie się sporo osób, które teraz mają taki problem. Wyciąganie spraw z przeszłości nie ma większego sensu. Dla mnie to zamknięty rozdział. Staram się pamiętać tatę tylko z tego czasu, kiedy był trzeźwy i był kochającym, troskliwym ojcem.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Współpracujemy z
Kontakt | The tosters | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS